Lampa UV czy LED?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z hybrydami bądź żelami, na pewno zastanawiasz się jaką wybrać lampę: UV czy LED. Jaką moc powinna mieć taka lampa? Poniżej postaram się pomóc Ci w wyborze.

Jeśli myślisz o zakupie lampy UV, zastanów się czy będziesz zajmować się głównie hybrydami czy też żelami, a może obiema rzeczami na raz? Podstawowa różnica polega na tym, że lampa UV utwardzi wszystko, zarówno hybrydy jak i żele. Lampa LED niestety tylko lakiery hybrydowe. Jakie są zatem zalety i wady jednych i drugich?

Lampy UV

  • utwardzanie w czasie około 2 minut,
  • utwardza zarówno żele jak i hybrydy,
  • konieczność wymiany żarówek

Lampy LED

  • utwardzanie w czasie około 30 sekund,
  • utwardza tylko lakiery hybrydowe,
  • nie trzeba wymieniać żarówek,
  • zużywają mniej prądu niż lampy UV.

Jeśli zainteresowała Cię lampa UV bo chcesz się zająć i hybrydami i żelami to polecam ci lampy tunelowe, które mają standardową moc 36W. Taka moc pozwala Ci utwardzić wszystko w czasie około 2-3 minut, w zależności od zaleceń producenta hybrydy i żelu, z których będziesz korzystać. Możesz włożyć do niej całą dłoń, nie bojąc się, że boki mogą się źle utwardzić. Lampy te mają zainstalowane 4 żarówki UV, które niestety będziesz musiała wymieniać raz na 3-6 miesięcy, w zależności od tego jak często będziesz jej używać (dla samej siebie czy mamy, siostry, kuzynki, babci, cioci, wujka :D). Niektóre mocno napigmentowane kolory mogą potrzebować więcej czasu niż wspomniane 2 minuty. Lampa, którą widziałaś na początku tego wpisu, została przeze mnie zakupiona na samym początku. To lampa UV 9W. Ma zainstalowaną tylko jedną żarówkę. To z nią przeżyłam swój pierwszy raz :D. Jednak z biegiem czasu stwierdziłam, że potrzebuję czegoś lepszego. Zbyt długo utwardzała i nie mieściłam w niej kciuka razem z resztą palców. Bałam się też, że boki moich paznokci nie utwardzają się wystarczająco.

Drugim moim wyborem była lampa LED-mostek. Byłam pod wrażeniem tego, że można skrócić czas utwardzania aż do 30 sekund!  Według producenta mojego mostka jego moc to 9W. Podstawowym problemem mostków jest to że źle utwardzają wolny brzeg paznokcia. Rozwiązałam to kładąc pod lampę lusterko (światło odbijało się od niego, oświetlając paznokcia również od dołu). Mostki nie mają ściany tylnej, więc światło padające na paznokcie jest bardziej rozproszone. Nie mamy pewności czy hybryda utwardziła się porządnie.

lampa Led, mostek

Mój mostek LED ma trzy ustawienia czasu – 10, 30 i 60 sekund. Bazę oraz top hybrydowy utwardzam 60 sekund a kolory 30 sekund (czarny i biały 60 sekund).

Kilka miesięcy temu na rynek światowy weszły lampy nowej generacji. Są to lampy, którymi z powodzeniem utwardzisz zarówno żele jak i hybrydy. Utwardzają lakiery hybrydowe już w 5 sekund a żele budujące oraz kolorowe już w 30 sekund! Mają dwa ustawienia mocy 24W oraz 48W. Mowa o lampach SunOne. Jedna z nich właśnie do mnie jedzie :).

Jaką więc lampę wybrać na początek? Taką, która będzie wam długo służyć i tzw. multitask 🙂 Ja stawiam na SunOne czyli lampę UV i LED 2 w 1.