Primer kwasowy czy bezkwasowy?

Primery do paznokci można podzielić na dwie grupy: kwasowe oraz bezkwasowe. Różnią się one oczywiście zarówno składem jak i przeznaczeniem. W jakich sytuacjach więc z nich korzystać?

Primer, jako produkt wytrawiający płytkę paznokcia możemy wykorzystać w każdej metodzie zdobienia. Działa jak taśma klejąca pomiędzy płytką paznokcia a nakładaną przez nas masą czy to żelową, akrylową bądź hybrydową. Jego działanie polega na wytrawianiu płytki paznokcia czyli, odtłuszczeniu i pozbyciu się jakiejkolwiek wilgoci z powierzchni paznokcia.

Primer jest niezbędny przy stosowaniu żelu oraz akrylu. Jeśli swoje paznokcie pokrywasz tylko i wyłącznie warstwą hybrydy może się okazać, że primer nie jest ci potrzebny. Jeśli natomiast masz problem z odpadaniem, odklejaniem się warstwy hybrydy i nie jest to spowodowane zalanymi skórkami czy też źle zabezpieczonym wolnym brzegiem, warto abyś zainwestowała w primer. Ale jaki wybrać?

Primer bezkwasowy

Primer bezkwasowy, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera w swoim składzie kwasu. Głównym składnikiem takich primerów jest octan etylu. Tego typu primery są słabsze i delikatniejsze niż kwasowe. Nakładamy je na zmatowioną i przemytą cleanerem płytkę paznokcia. W zależności od producenta nakładamy je albo punktowo (trzy kropki na całą płytkę wystarczą) albo pokrywając nim całą powierzchnię paznokcia. W przypadku nakładania punktowego produkt pięknie nam się rozejdzie po całej płytce. Po nałożeniu produktu czekamy aż wyschnie, trwać to może od kilku do kilkudziesięciu sekund (wszystkie primery to preparaty szybkoschnące). Nie warto dmuchać ani chuchać, żeby przyśpieszyć ten proces. Cierpliwie należy poczekać aż produkt odparuje. Pamiętajcie żeby pod żadnym pozorem nie dotykać niczego w trakcie wysychania primera, gdyż wszystko pójdzie na marne i cały proces nakładania będziecie musieli powtórzyć.

Primer kwasowy

Primery kwasowe mają w swoim składzie kwas metakrylowy. Ich działanie jest dużo silniejsze niż primerów bezkwasowych. Nakłada się je tylko punktowo i również czeka do wyschnięcia jak w przypadku ich słabszych odpowiedników po wcześniejszym zmatowieniu bloczkiem polerskim i przemyciu cleanerem. Gdy paznokieć jest gotowy do nakładania pierwszej warstwy bazy bądź żelu czy akrylu, przyjmie białawą barwę, będzie wyglądał na naprawdę suchego. Nie pomylicie się czy to już czy może jeszcze troszkę poczekać 🙂 Tutaj także ważne jest to, aby niczego nie dotknąć takim wytrawionym pazurkiem bo nakładany następnie preparat może się już dobrze nie trzymać.

 

Podstawowe zasady stosowania primerów

  • stosować w wentylowanych pomieszczeniach (primery strasznie śmierdzą i mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych),
  • nie stosujemy na skórę (bardzo ostrożnie przy skórkach, może również podrażnić),
  • nie stosujemy na tipsy – tylko na naturalny paznokieć ( tips może zżółknąć, powyginać się, zmiękczyć itp.)
  • stosować bardzo małe ilości produktu,
  • stosujemy tylko przy problematycznej płytce paznokcia.

primer-szponiasta

Co wybrać?

Wybierając primer musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jeśli paznokcie robisz nie tylko sobie, zaopatrz się w oba primery. Jeśli tylko sobie – musisz poznać swoją płytkę paznokcia. Czy miałaś dotychczas problem z utrzymaniem się stylizacji dłużej niż kilka dni a może nawet godzin? Czy dobrze zabezpieczasz wolny brzeg paznokcia? Czy nie zalewasz skórek podczas malowania? Jeśli wszystko robisz poprawnie a paznokcie nadal nie chcą się trzymać to najpierw wypróbuj primer bezkwasowy, jest delikatniejszy dla płytki a może się okazać wystarczający. Jeśli jednak i on nie pomoże trzeba wytoczyć większe działa jakim jest primer kwasowy. Używaj go tylko do naprawdę bardzo problematycznej, topornej płytki, której nie imają się żadne hybrydy, żele bądź akryle.