Bezpieczne usuwanie lakieru hybrydowego

Powszechnie wiadomo, że prawidłowo wykonany manicure hybrydowy utrzymuje się na paznokciach nawet do 3-4 tygodni. Skoro bardzo długo się trzyma, to jak go bezpiecznie usunąć, żeby nie uszkodzić sobie paznokci?

Wśród osób, które nie noszą lakierów hybrydowych na co dzień panuje przekonanie, że manicure taki po jakimś czasie, bardzo niszczy paznokcie. Niestety taka opinia pochodzi najczęściej od osób, które nieumiejętnie ściągnęły lakier hybrydowy, niszcząc przy tym naturalną płytkę paznokcia. Nic bardziej mylnego. Oczywiście lakier hybrydowy to substancja chemiczna, i jak każda inna może spowodować różne reakcje w organizmie, tak jak kremy, maseczki czy też kosmetyki kolorowe.

Usuwanie lakieru hybrydowego – aceton lub remover

Jest kilka metod usuwania lakieru hybrydowego. Najprostszą metodą, ogólnie stosowaną jest odmaczanie hybrydy za pomocą acetonu lub removera. Aby zastosować tą metodę potrzebne będą waciki kosmetyczne (takie do demakijażu) lub wata kosmetyczna, aceton lub remover, pilnik o gradacji 180 oraz folia aluminiowa. Na początek należy spiłować warstwę topu. Nie trzeba mocno piłować, chodzi o to, aby naruszyć jego powłokę, ponieważ jest najbardziej odporny na działanie removera lub acetonu. Kiedy mamy nadpiłowany top, zanurzamy waciki lub watę w acetonie a następnie, przykładamy je na każdy paznokieć i szczelnie owijamy kawałkami folii aluminiowej. Czekamy około 10 minut i ściągamy folię oraz wacik z pierwszego paznokcia. Lakier powinien być popękany albo rozpulchniony i łatwo oddzielać się od płytki paznokcia. Lakier najlepiej usuwać za pomocą patyczka drewnianego lub kopytka metalowego. Pamiętaj o tym, aby nie zrywać lakieru na siłę. Jeśli lakier nie chce zejść – zastosuj aceton na kolejne kilka minut. Aby zmniejszyć wysuszające właściwości acetonu na skórki wokół paznokcia,posmaruj je oliwką lub nałóż na skórki grubą warstwę kremu nawilżającego.

Jakiś czas temu na rynku paznokciowym pojawiły się klipsy do usuwania hybryd. Zastępują one folię aluminiową. Są bardzo wygodne do zastosowania, wielokrotnego użytku, nie zsuwają się tak jak folia jednak nie są tak szczelne jak ona i powodują szybsze wyparowywanie acetonu. Bardzo wygodne jest stosowanie folii oraz klipsów jednotorowo. Klipsy bardzo dobrze utrzymują folię na swoim miejscu.

Usuwanie lakieru hybrydowego


Usuwanie lakieru hybrydowego – piłowanie

Kolejną metodą usuwania lakieru hybrydowego jest pilnik. Niebezpieczeństwo tej metody polega na tym, że trudno jest odróżnić płytkę paznokcia od cieniutkiej warstwy bazy. W ten sposób łatwo jest przepiłować płytkę i spowodować uszkodzenia, np. krwiaki, bądź powszechne przepiłowanie płytki. Eliminujemy tutaj działanie chemii jaką jest aceton. Metoda ta dobrze się sprawdzi jeśli pod warstwą koloru hybrydowego nałożony mamy żel budujący bądź grubą warstwę bazy hybrydowej typu Hard Semilac, Protein Base Indigo itp. Bazy takie możemy pozostawić na paznokciu i po spiłowaniu starego koloru, nałożyć nowe warstwy bazy i koloru. Najlepszą gradacją pilnika, jaką możemy ściągać hybrydę to 180. Przy skórkach proponuję stosować pilniki drobniejsze, aby nie poszarpać skórek i nie spowodować krwawienia, dla bardzo delikatnych wałów paznokciowych, np. bloczek polerski.

Usuwanie lakieru hybrydowego – frezarka

Frezarka jest na pewno najszybszą metodą ściągania lakieru hybrydowego. Osoba wprawiona w obsłudze tego urządzenia poradzi sobie nawet w 3 do 5 minut. Zaczynając swoją przygodę z frezarką, należy zacząć od najniższych obrotów, aby nie zrobić sobie krzywdy. Dobór frezów również jest bardzo ważny, ale o tym już w innym tekście. Tak jak w przypadku piłowania pilnikiem, ryzyko przepiłowania płytki jest bardzo duże. Ściągamy jedynie top oraz kolor starając się zostawić cienką warstwę bazy hybrydowej.

Jeśli będziesz poprawnie usuwać lakier hybrydowy z płytki paznokcia, to płytka nie ma prawa się uszkodzić. Pamiętaj, żeby wszystko robić z głową i delikatnie. Nic na siłę! To podstawa.

A tak wyglądają moje paznokcie po ściągnięciu lakieru acetonem i wacikami w klipsach. W niektórych miejscach dojrzeć można resztki bazy, ale na tak wyglądających paznokciach z powodzeniem można zrobić kolejny manicure hybrydowy.