Pomarańcza na paznokciach – tutorial

Lato za oknem, soczyste owoce w koszyku a czemu nie na paznokciach? Przygotowałam dla Was tutorial zdjęciowy jak wykonać właśnie takie soczyściaki na własnych szponach. Tym razem na tapecie pomarańcza.

Pomarańcza na paznokciach – co potrzebujemy?

  • baza i top hybrydowy,
  • biała, bordowa oraz pomarańczowa hybryda, opcjonalnie paintgele.
  • cienki pędzelek do zdobień,
  • cała gama sprzętu potrzebna do przygotowania płytki paznokcia (o tym przeczytacie tutaj).

Pomarańcza na paznokciach – do dzieła

Gdy macie przygotowaną płytkę paznokcia, nałożoną i utwardzoną bazę hybrydową, możecie nałożyć białą hybrydę w dwóch warstwach, na całą powierzchnię paznokcia i utwardzić osobno każdą z nich.

Gdy biała hybryda jest już na paznokciu wykonujemy sobie mieszanki trzech kolorów – białego, pomarańczowego oraz bordowego. Każdy z tych kolorów będziemy używać na różnych etapach wykonywania zdobienia. Potrzebna nam będzie mieszanka koloru białego z pomarańczowym i pomarańczowego z czerwonym. Dodatkowo kolor biały oraz bordowy mieszamy z odrobiną topu, tak aby powstały nam kolory transparentne.

Sposób mieszania kolorów

Gdy nasze kolory są wymieszane, na białą warstwę lakieru nanosimy mieszankę hybrydy białej oraz pomarańczowej, na kształt łuku widocznego na zdjęciu poniżej, tworząc szkielet całej pomarańczy. Nałóż jedynie jedną warstwę tego koloru i nie przejmuj się smużeniem oraz prześwitami. Utwardź ten efekt w lampie.

Następnie białą hybrydą malujemy kropkę i rozciągamy ją na pięć ramion. Ramiona te nie muszą mieć idealnego kształtu. Na poprawki przyjdzie pora później. W miejscu rozchodzenia się poszczególnych ramion zaokrąglamy brzegi, efekt możecie zobaczyć poniżej. Jak zwykle utwardzamy osiągnięty efekt w lampie UV lub LED.

Następnym krokiem jest użycie pomarańczowej hybrydy i zamalowanie nią powierzchni pomiędzy ramionami naszej „gwiazdy” korygując jej kształt, pozostawiając wolny pasek przy „skórce” naszej pomarańczy.

Po utwardzeniu miąższu przystępujemy do wycieniowania naszej „gwiazdy”. Wykonujemy to mieszanką hybrydy białej oraz pomarańczowej, tej samej, którą użyliśmy na samym początku tutorialu. Nanosimy kolor na środek gwiazdki i rozciągamy na pięć stron. Utwardzamy.

Teraz możemy się zająć naszą skórką pomarańczy. Korzystamy w tym przypadku z trzech kolorów. Dokładamy naszego rozbielonego pomarańczowego do brzegów naszej skórki, następnie czystego koloru pomarańczowego i na koniec mieszanki pomarańczowego z bordowym kolorem. Gdy mamy naniesione obok siebie łuki tych odcieni zaczynamy delikatnie blendować je ze sobą tworząc efekt stopniowego przejścia.

Gdy efekt was zadowala utwardźcie wasze dzieło. Teraz można dodać w miejscu skórki kilka malutkich kropeczek z koloru białego, pomarańczowego oraz bordowego i również utwardzić.

Teraz zajmiemy się cieniowaniem miąższu. Korzystamy z białej hybrydy wymieszanej z topem oraz bordowej hybrydy również wymieszanej z topem. „Topową biel” nanosimy od środka naszego miąższu, kierując się na zewnątrz, natomiast „topowe bordo” nanosimy zaraz przy skórce kierując się do wnętrza naszej pomarańczy. Cieniowanie również utwardzamy w lampie.

Teraz bierzemy do ręki najbardziej cienki pędzelek do zdobień jaki mamy w swoim posiadaniu i nanosimy na miąższ bardzo cieniutkie, nieregularne kreseczki białej hybrydy, tworząc włókna. Stworzy nam to przestrzenną strukturę miąższu i efekt będzie dużo ciekawszy.

Po tym kroku weź do ręki biały paintgel lub białą hybrydę i ponownie cienkim pędzelkiem nanieś jedną warstwę tam gdzie jest „gwiazdka”. Całość zdobienia możesz pokryć topem i cieszyć się z gotowego wzorku.

Dla urozmaicenia zdobienia u dołu skórki możesz dodać łuk z białej hybrydy a całość pokryć matowym topem i dodać krople topu błyszczącego. Spowoduje to, że Wasza pomarańcza będzie wyglądać jeszcze bardziej soczyście.