Jak powinno się czyścić pędzelki do zdobień?

Zakup odpowiedniego, poszukiwanego przez długi czas pędzelka do zdobień może przysporzyć wiele radości. Jednak nieodpowiednia ich pielęgnacja może szybko je zniszczyć. Dbałość o czystość pędzelków do zdobień pozwoli Wam cieszyć się nimi przez długi czas. 

Piękne ornamenty, delikatne linie i drobne rysunki powstają właśnie za pomocą pędzelków do zdobień. Są one najczęściej długie i bardzo cieniutkie. Bardzo długie pędzelki (ich włosie sięga nawet ponad 1 cm długości) posłużą do malowania cienkich, długich i prostych linii. Natomiast te o krótszym włosiu mogą idealnie wypełniać kolorem bardzo małe elementy.

Pędzelki do zdobień potrafią kosztować niemałe pieniądze, więc dbałość o nie, jest sposobem na oszczędzanie. Poprawnie czyszczony pędzel posłuży nam przez długie miesiące a może nawet lata.

Czym nie czyścić

Lakiery hybrydowe oraz żele bardzo dobrze schodzą za pomocą cleanera, czyli alkoholu izopropylowego. Nie dziwi więc to, że po niego chcemy sięgać, czyszcząc pędzelki po skończonej pracy. To jest właśnie największy błąd jaki możemy popełnić.

Pikowane paznokcie wykonane za pomocą cienkiego pędzelka do zdobień

Pędzelki do zdobień, ale również te do nakładania żelu, bardzo źle znoszą obecność cleanera. Alkohol ten bardzo je wysusza przez co stają się bardziej kruche, podatne na złamania i zniekształcenia.

Czym czyścić

Więc jak czyścić pędzelki. A mianowicie tym, czym je ubrudziliśmy. To oczywiście taki skrót myślowy. 🙂

Pędzelki do zdobień czyścimy topem lub bazą hybrydową. Odrobinę takiego topu lub bazy wylewamy na wacik bezzpyłowy a następnie kilkukrotnie przecieramy takim wacikiem nasz pędzelek. Taki zabieg pozostawia na pędzelku odrobinę bazy lub topu, które działają ochronnie na nasz pędzelek. Pamiętajcie również, żeby tak wyczyszczony pędzelek nie pozostawiać na słońcu lub w pobliżu lampy UV lub LED, ponieważ produkt może się Wam utwardzić i pędzelek będzie do wyrzucenia. Dodatkową ochroną naszego pędzelka będzie zamykana skuwka, którą posiadają te lepiej wykonane i droższe pędzelki. Te tańsze zazwyczaj docierają do nas zabezpieczone plastikową osłonką, która również bardzo dobrze ochroni włosie naszego pędzelka przed np. brudem.

Czyszczenie pędzelków za pomocą topu czy bazy pozwoli Wam długo cieszyć się pędzelkami do zdobień, więc trzymajcie je z dala od cleanerów i acetonów 🙂